Review · Instant coffee

Kenco Gold Indulgence review: the branded instant the taste panels rated

Good Housekeeping's best branded instant, £7.80 at Tesco (price at time of research, 28 Sep 2026). Here's what the taste tests and owners say, and who should skip it.

Illustration of a Kenco Gold Indulgence jar with a gold-brown lid and gold label, simplified with no logo
Illustration: Hoppin Hopper

Want a Kenco Gold Indulgence review that covers the big taste tests? This is it. It’s the Kenco jar the testers actually rated, and it came out as Good Housekeeping’s top branded instant in August 2026. The 195g jar was £7.80 at Tesco, price at time of research (28 Sep 2026). I haven’t tested this in person. My verdict is based on the listed product details, dated UK prices, owner ratings and the independent tests I name and link below.

Kenco Gold Indulgence review: the short answer

Buy Kenco Gold Indulgence if you want a darker, richer instant with a proper taste-test result behind it. Good Housekeeping’s panel named it their “Best branded buy”, and owners on Trolley.co.uk rate it 4.7 out of 5 from 147 reviews (checked 28 Sep 2026). At £7.80 at Tesco (price at time of research, 28 Sep 2026), it works out at about £4.00 per 100g.

Who it isn’t for: anyone who mainly wants the lowest price per 100g. Nescafé Gold Blend was £5.75 at Asda (price at time of research, 28 Sep 2026), about £3.03 per 100g, and it did well in Which?’s blind test too.

Choose Kenco Smooth instead if you find darker instants too strong and want something gentler from the same brand. My Kenco Smooth review covers it, including the cheaper refill packs.

Who it isn’t for: anyone who wants the independent evidence. Neither Which? nor Good Housekeeping included Kenco Smooth, so Gold Indulgence is the Kenco jar with the test results.

What it costs right now

Prices for the 195g jar, via Trolley.co.uk:

  • Tesco: £7.80, price at time of research (28 Sep 2026). Trolley.co.uk’s price history suggests it usually sells for a little more, but no formal was-price was shown, so it could move either way.
  • Sainsbury’s: £8.35, price at time of research (28 Sep 2026). I couldn’t confirm a Nectar price.
  • Amazon UK: Check current price at Amazon UK. No price was showing on the product page when it was checked.

I couldn’t confirm prices at Asda or Morrisons, and Trolley.co.uk wasn’t showing any multi-buy deals. I also couldn’t confirm any Tesco Clubcard or Morrisons More Card price at the time of research. Which? suggests watching for offers on this jar, so it’s worth checking before you pay full price.

What you get: the jar and what’s listed

Gold Indulgence is a freeze-dried instant made from a blend of medium and dark roast beans, according to its Trolley.co.uk and Amazon listings. It comes in a 195g glass jar, as Tesco lists it. Kenco’s maker is Jacobs Douwe Egberts.

Tesco’s listing gives a serving as 1.6g and says the brand claims about 121 servings per jar. Kenco’s own tasting notes point towards a smooth cup with a sweet, dessert-like edge. That’s the brand talking, so I’d lean on the taste tests below. Tesco’s listing also says the beans are responsibly sourced under JDE Peet’s Common Grounds programme; that’s a brand claim, and I haven’t looked into the scheme.

Box contents are simple: one jar.

Who it isn’t for: anyone who likes a light, bright cup. This is pitched at the darker, richer end of instant. If you want to go further and choose your own beans, my guide to the best coffee subscriptions is a good start.

Running costs: per 100g and per cup

By my sums on the 195g jar:

  • about £4.00 per 100g at Tesco (£7.80, price at time of research, 28 Sep 2026)
  • about £4.28 per 100g at Sainsbury’s (£8.35, price at time of research, 28 Sep 2026)

On the brand’s claim of about 121 servings a jar, the Tesco price works out at roughly 6.4p a cup. Which? points out that this assumes a 1.6g serving, which is a fairly weak cup, so if you like yours stronger, each cup costs more.

For comparison, Kenco Smooth’s 200g jar was £7.80 at Tesco (£3.90 per 100g) and Nescafé Gold Blend’s 190g jar was £5.75 at Asda (about £3.03 per 100g), both prices at time of research (28 Sep 2026).

Who it isn’t for: anyone who spoons generously and watches the budget closely. The per-cup figure climbs quickly with a stronger brew.

What the taste tests say

This is where Gold Indulgence stands out. Good Housekeeping’s instant coffee test, published 3 Aug 2026, named it the “Best branded buy”. Its panel scored it 85/100, making it the top branded jar and level with the overall winner, Asda’s Exceptional Brazilian. The panel picked out a strong smell, a deep roast and malty, dark-chocolate flavours.

Which? also included it in its January 2026 blind test. Tasters there liked its look, aroma and flavour, though some wanted it a little stronger. It didn’t pick up an award: the Best Buys went to M&S Gold and Waitrose Gold Roast, and Aldi’s gold instant was named Great Value.

I also looked for tests from BBC Good Food, The Independent, The Guardian’s Filter and T3, and didn’t find one covering it.

Who it isn’t for: anyone who only trusts a Which? Best Buy. Gold Indulgence didn’t get one, and the M&S and Waitrose own-label jars did.

What owners say

Owner ratings are strong. On Trolley.co.uk, it has 4.7 out of 5 from 147 reviews across three shops, and on Amazon UK it has 4.4 out of 5 from 46 ratings (both checked 28 Sep 2026). That’s a decent sample for a jar of instant, and it lines up with the panel results.

I’d treat star ratings as backup for the taste tests rather than the main reason to buy.

Who it isn’t for: anyone who wants detailed owner feedback on strength or flavour. The ratings are positive, but they’re scores, not tasting notes.

Gold Indulgence vs Kenco Smooth and Gold Blend

  • Taste tests: Gold Indulgence is Good Housekeeping’s top branded jar and was well received by Which? tasters. Gold Blend did well with Which? but wasn’t in Good Housekeeping’s test. Kenco Smooth wasn’t in either.
  • Price: Gold Indulgence and Kenco Smooth were both £7.80 at Tesco, and Gold Blend was £5.75 at Asda (all prices at time of research, 28 Sep 2026).
  • Per 100g: about £4.00 for Gold Indulgence, £3.90 for Kenco Smooth and about £3.03 for Gold Blend.
  • Style: Gold Indulgence is the darker, richer option; Kenco Smooth is pitched as the milder one.

If the test results matter most, Gold Indulgence is the pick. If price per 100g matters most, read my Nescafé Gold Blend review.

Who it isn’t for: anyone happy with a milder cup at a similar price. Kenco Smooth costs about the same per 100g in a jar and less as a refill.

Downsides

  • Pricier than Gold Blend at its best. About £4.00 per 100g at Tesco against about £3.03 for Gold Blend at Asda (prices at time of research, 28 Sep 2026).
  • No Which? award. Own-label jars from M&S and Waitrose took the Best Buys.
  • Some tasters wanted more strength. Which? reported that some of its panel wanted it stronger.
  • The per-cup maths is generous. The 121-servings claim assumes a weak 1.6g cup, as Which? notes.
  • Price gaps. I couldn’t confirm Ocado, Amazon, Asda or Morrisons prices, or any loyalty-card offer.

Where to go next

For the other instants I’ve covered, read my Nescafé Gold Blend review and Kenco Smooth review. If you’d like to move beyond instant, my guide to the best coffee subscriptions compares fresh-bean deliveries, and the best burr grinders under £100 will help if you go for whole beans. For a milky instant latte, see my best milk frothers.

FAQ

How much is Kenco Gold Indulgence? The 195g jar was £7.80 at Tesco and £8.35 at Sainsbury’s, both prices at time of research (28 Sep 2026). For Ocado and Amazon UK, check current price, as I couldn’t confirm them.

Is there a Clubcard price on Kenco Gold Indulgence? I couldn’t confirm a Clubcard or other loyalty-card price at the time of research. Which? suggests watching for offers, so it’s worth checking before you buy.

Did Kenco Gold Indulgence win any taste tests? Good Housekeeping named it the “Best branded buy” in August 2026, with a panel score of 85/100. It didn’t get an award from Which?, though its tasters liked its look, aroma and flavour.

How many cups are in a jar? Tesco’s listing says the brand claims about 121 servings of 1.6g. Which? notes that’s a fairly weak cup, so you’ll get fewer if you like it stronger.

Is Gold Indulgence stronger than Kenco Smooth? It’s listed as a medium and dark roast blend and Good Housekeeping’s panel noted a deep roast, while Kenco Smooth is pitched as the milder option. I couldn’t confirm an official strength rating for either.

Verdict

Kenco Gold Indulgence freeze-dried instant coffee, 195g jar

The best-backed branded instant I've covered: Good Housekeeping's panel made it their top branded jar, and owners rate it highly. It costs more per 100g than Nescafé Gold Blend's best price, so it suits people who want a darker, richer cup and will pay a bit more for it.

Pros

  • Pro: Good Housekeeping's "Best branded buy", scoring 85/100 in its August 2026 panel test
  • Pro: Which? tasters liked its look, aroma and flavour
  • Pro: 4.7 out of 5 from 147 reviews on Trolley.co.uk (checked 28 Sep 2026)
  • Pro: Freeze-dried, from a blend of medium and dark roast beans, as listed

Cons

  • Con: No Which? award: its Best Buys went to M&S and Waitrose own-label gold roasts
  • Con: Some Which? tasters wanted it a little stronger
  • Con: About £4.00 per 100g at Tesco (£7.80, price at time of research, 28 Sep 2026), more than Gold Blend's best
  • Con: I couldn't confirm any loyalty-card offer on it at the time of research
Best for
Instant drinkers who want a darker, richer branded jar with a big-name taste-test result behind it.
Who it isn't for
Anyone after the lowest price per 100g, or anyone who prefers a milder, gentler instant.
Kenco Gold Indulgence and the other instants I've covered
ProductLowest price found (UK)SizePer 100g (my sum)
Good Housekeeping's Best branded buyKenco Gold Indulgence, 195g jar£7.80195g£4.00
Kenco Smooth, 200g jar£7.80200g£3.90
Nescafé Gold Blend, 190g jar£5.75190g£3.03

Kenco Gold Indulgence and the other instants I've covered

Good Housekeeping's Best branded buy

Kenco Gold Indulgence, 195g jar

Lowest price found (UK)
£7.80
Size
195g
Per 100g (my sum)
£4.00

Kenco Smooth, 200g jar

Lowest price found (UK)
£7.80
Size
200g
Per 100g (my sum)
£3.90

Nescafé Gold Blend, 190g jar

Lowest price found (UK)
£5.75
Size
190g
Per 100g (my sum)
£3.03
Prices from the retailers named, via Trolley.co.uk, price at time of research (28 Sep 2026). Per-100g figures are my own sums. Pack sizes as listed by Tesco for Gold Indulgence and by Trolley.co.uk for the others.

Sources

  1. Trolley.co.uk (trolley.co.uk)
  2. Amazon UK (amazon.co.uk)
  3. Good Housekeeping's instant coffee test (goodhousekeeping.com)
  4. Which? (which.co.uk)